Żołnierze wyklęci – bohaterowie naszej wolności
W czwartkowy wieczór, 3 października 2019 roku, w salkach katechetycznych naszej parafii odbyło się spotkanie z Kajetanem Rajskim – redaktorem naczelnym kwartalnika „Wyklęci”.
Pan Kajetan wygłosił półtoragodzinny wykład, w którym zawarł niesamowitą wręcz dawkę ciekawych informacji nt. historii żołnierzy wyklętych. Nie sposób w tym krótkim tekście zmieścić tę wiedzę. Wspomnę więc tylko, że w ramach tej konferencji, podczas której przeszliśmy kilka dekad historii Polski w XX wieku, słuchacze mieli okazję poznać sylwetki co najmniej kilkunastu bohaterów tamtych czasów, w tym m.in. takie postaci jak Zygmunta Szendzielarza (ps. „Łupaszka”), Danuty Siedzikównej (ps. „Inka”), Witolda Pileckiego i wielu innych. Prelegent zaprezentował motywacje wspomnianych wcześniej „niezłomnych” bohaterów, ich losy, pokazowe „procesy” sądowe, jakie miały miejsce, a także to w jaki sposób lokalna społeczność odnosiła się do tych ludzi, którzy nie godzili się na powojenną okupację związku radzieckiego.
Bardzo dziękujemy panu Kajetanowi za zabranie nas w niezwykłą podróż przez historię.
Kajetan Rajski
ur. 1994 r., redaktor naczelny Kwartalnika „WYKLĘCI”. Absolwent prawa na WPiA UJ, student teologii, dziennikarz, publicysta. Autor wielu książek, m.in. dwutomowej publikacji „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski. Za prowadzoną działalność odznaczony również Medalem Pro Patria przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Medalem Ignacego Jana Paderewskiego przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.