Paniówki
Krótki wycinek historii
Pierwsza wzmianka o Paniówkach to dokument z 1361 roku, wystawiony przez Kazimierza III Wielkiego, który wymienia Paniowki in terra Bythomiensis. Paniówki według niektórych źródeł są starsze niż sąsiednie Paniowy (obecnie sołectwo w gminie miejskiej Mikołów). Jednak gmina Paniówki została założona już po powstaniu Paniów.
W późniejszym okresie Paniówki znalazły się w granicach królestwa Czech. Od 1763 po trzech wojnach śląskich pomiędzy Prusami i Austrią znalazły się w granicach Królestwa Prus, a następnie po zjednoczeniu Prus z Niemcami w 1871 w granicach Niemiec.
W 1910 roku w miejscowości mieszkało 1096 mieszkańców z czego 1061 mówiło po polsku, 26 po polsku i niemiecku, a 9 w języku niemieckim. W wyborach komunalnych z listopada 1919 roku wszystkie głosy oddano na listy polskie, które uzyskały wszystkie 12 mandatów. Po podziale Górnego Śląska w 1922 r. Paniówki znalazły się w granicach Polski, w województwie śląskim.
Obecnie należą do gminy Gierałtowice w województwie śląskim. Według spisu powszechnego z 2022 roku miejscowość zamieszkuje 3158 osób.
Położenie
Paniówki znajdują się w „trójkącie miast”: Gliwice-Mikołów-Zabrze, przy trasie nr 92 (DK 44). Należą do gminy Gierałtowice (powiat gliwicki, województwo śląskie). Jest to niemalże samo serce Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Graniczy:
- od północy z dwiema dzielnicami miasta Zabrze: Makoszowami i Kończycami
- od wschodu z Mikołowem – Borowa Wieś i Paniowy
- od południa z Chudowem
- od zachodu z Przyszowicami
Komunikacja
Skutkiem bliskiego sąsiedztwa miast i drogi 92 (DK 44) jest możliwość bezpośredniego dojazdu liniami autobusowymi do szeregu miejscowości: